Współcześnie coraz więcej osób stara się wprowadzić w swoje życie bardziej ekologiczne nawyki. Oszczędza się media, próbuje się zmniejszyć produkcję śmieci, ogranicza jazdę samochodem itp. Warto robić to na co dzień, ale też od święta! Podpowiadamy, jak zorganizować Boże Narodzenie w stylu EKO!
Wigilia to wyjątkowy dzień w roku. Osoby obchodzące te święta przygotowują się na ten piękny, rodzinny czas nawet już przez cały miesiąc. W szale zakupów łatwo niestety dać się porwać bożonarodzeniowej atmosferze i nieco przesadzić. Wokół kusi wiele pięknych ozdób, w głowie pojawiają się coraz to nowe pomysły na prezenty czy pyszne świąteczne dania. Warto jednak spróbować się ograniczyć i w tym roku spróbować zorganizować Boże Narodzenie w stylu EKO. Sprawdź jakie nawet pozornie drobne zmiany sprawią, że będziesz świętować bardziej w duchu less waste (ang. mniej śmieci)!
- Spróbuj samodzielnie zrobić ozdoby świąteczne
- Kupuj jedynie przemyślane prezenty świąteczne
- Nie kupuj papieru pakowego ani opakowań
- Ogranicz ilość świątecznych przysmaków
Spróbuj samodzielnie zrobić ozdoby świąteczne
Już od listopada z każdej witryny sklepowej pięknie połyskują, migoczą i cieszą wzrok wymyślne dekoracje. Trudno oprzeć się takim ozdobom, więc wiele osób każdego roku kupuje nowe gadżety i bibeloty. Te są zwykle dość delikatne lub szybko się nudzą, więc prędzej czy później wylądują w koszu.
Warto spróbować samodzielnie zrobić ozdoby świąteczne! Upiecz np. pierniki, które przecież nie tylko od razu kojarzą się z Wigilią, ale także pięknie pachną. Zrób w nich dziurkę i zawieś je np. na choince czy w oknie. Po świętach możesz je po prostu zjeść! W tej roli świetnie sprawdzą się także np. suszone plasterki pomarańczy, orzechy włoskie, laseczki wanilii itp. Wszystkie te produkty możesz później ponownie wykorzystać, a taka EKO choinka wygląda niezwykle oryginalnie, rustykalnie i modnie!
Dobrym pomysłem jest także wykonanie ozdób świątecznych z papieru – poproś o pomoc swoje dzieci, z pewnością będą zachwycone! Wybierz jednak ten niekolorowy i nielakierowany. Ciekawa faktura papieru z odzysku dodatkowo stanowi walor estetyczny. Jeśli ozdoby z niego się zniszczą lub znudzą, możesz je wyrzucić na makulaturę.
Kupuj jedynie przemyślane prezenty świąteczne
W przypływie emocji można nieco przesadzić i kupić dla swoich bliskich zbyt dużo upominków. Nawet osoby uwielbiające robić prezenty powinny jednak spróbować nieco rozważniej decydować się na to, co położą pod choinką. Czy nie lepiej jest kupić jedną, ale bardziej kosztowną rzecz? Spróbuj pomyśleć o tym, czego rzeczywiście potrzebuje i z czego szczerze ucieszyłaby się bliska Ci osoba. Postaraj się, by był to naprawdę trafiony podarunek. Postaw na jakość, a nie ilość! Liczy się przecież gest – Boże Narodzenie nie polega na dawaniu prezentów, ale na tym, by spędzać miły czas z osobami bliskimi naszemu sercu.
Nie kupuj papieru pakowego ani opakowań
Gdy wybierzesz i kupisz już dla każdego stosowny prezent, pozostaje jeszcze kwestia opakowania. Zrezygnuj z papieru pakowego! To jedna z rzeczy, które dosłownie w chwilę po kupieniu lądują w koszu. Wykorzystaj to, co masz już w domu. Nawet skrawki kolorowego opakowania mogą się przydać – owiń nim mniejsze podarunki lub połącz ze sobą, by stworzyć wyjątkowy patchwork.
Zwykły szary papier jest ostatnio bardzo modny – przewiąż go naturalną rafią lub rattanowym sznurkiem, by całość prezentowała się spójnie. Jeśli chcesz, dodaj pierniczka, laskę wanilii, gałązkę świerku itp. Takie opakowanie w pełni nadaje się do recyklingu, a przy tym wygląda bardzo stylowo.
W roli papieru pakowego świetnie sprawdzą się również stare gazety! Wybierz te z dużą ilością tekstu. Najciekawiej będą prezentować się stare wydania – często można znaleźć je w wielu domach, np. na strychach. Nowsze możesz postarzyć np. spryskując je mocnym wywarem czarnej herbaty, po czym pozostawiając do wyschnięcia. Kilka pomysłów na to, jak w ten sposób wykorzystać przeczytane gazety możesz znaleźć w tym filmiku – {LINK}.
Ogranicz ilość świątecznych przysmaków
Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinnymi spotkaniami, prezentami, relaksem a także pysznym jedzeniem. Wiele babć i mam potrafi przez kilka dni nie wychodzić z kuchni, ponieważ szykuje tyle rozmaitych dań oraz słodkości. Chociaż według tradycji na wigilijnym stole powinno znajdować się aż 12 potraw, jest to obyczaj, na który można przymknąć oko – szczególnie jeśli święta spędza się w mniejszym gronie. W wielu polskich domach w tym okresie marnuje się sporo jedzenia. By do tego nie dopuścić, warto zaplanować rozsądną ilość smakołyków na czas świąteczny.
Udając się na przedświąteczne zakupy spożywcze koniecznie trzeba mieć ze sobą listę. W ten sposób uniknie się kupowania rzeczy niepotrzebnych, a także szybciej upora się z tym zadaniem w zatłoczonych alejkach. W rozplanowaniu tego, do których sklepów się udać, pomocne są drukowane przez większość marketów gazetki. Skany wszystkich najnowszych ulotek z najpopularniejszych sieci znajdziesz na Kimbino.pl.
Boże Narodzenie w stylu EKO jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też dla Twojego portfela. Naprawdę warto więc wprowadzić w życie kilka tych zmian, by żyć bardziej ekologicznie i świadomie. Spędź tegoroczne święta w wesoły, rodzinny, a przy tym rozsądny sposób!